- Hlavná stránka
- Často kladené otázky
Často kladené otázky
Čo urobiť aby sa stromček ujal?
Pre správne ujatie je potrebné dôkladné povýsadbové ošetrenie. Sem patrí predovšetký hlboký povýsadbový rez a pravidelná zálievka. Odporúčame dodržať nasledovný postup:
Po vybalení výpestkov z balíka im jemne skráťte korene a ponorte ich na cca 24 hodín do vedra s vodou, aby sa poriadne "nasiakli". Následne ich vysadíme štandardným spôsobom do hĺbky potrebnej podľa použitého podpníka. Do jamy rozhodne nepridávame čerstvý maštaľný hnoj, umelé hnojivá, ani iné agresívne látky, ktoré by mohli spáliť korene. Stromčeky na záver upevníme o pevný kolík, aby sme zabezpečili ich dokonalú fixáciu, a dôkladne zalejeme. Posledným krokom je hlboký povýsadbový rez, ktorý je základným prepokladom dokonalého ujatia. Pokiaľ Vykonávame výsadbu v jesennom období, urobíme rez iba čiastočný a finálne orezanie stromčekov vykonáme až v jarnom období po uplynutí zimných mrazov. S pravidelnou zálievkou neprestávame až do ujatia výpestkov.
Na akých podpníkoch sú naštepené ponúkané odrody?
Všetky ponúkané odrody sú štepené na kultúrnych podpníkoch v certifikovaných ovocných škôlkach. Údaj o použitom podpníku je zväčša uvedený pri každej odrode. Nakoľko však sa často i my sami dozvieme tento údaj až pri dodávke materiálu, nie vždy je možné ho tam technicky uviesť. Tiež sa nám často stane že nám je niektorá odroda dodaná na viacerých druhoch podpníkov. Oba spomenuté prípady sa týkajú najmä kôstkovín. Preto pokiaľ vám na danom údaji skutočne záleží a nie je na stránke uvedený, informujte sa prosím telefonicky alebo e-mailom.
Kedy je najlepšie obdobie na výsadbu ovocných drevín?
V prípade voľnokorenných výpestkov je to približne od začiatku októbra a trvá do trvalého premrzutia pôdy. V jarnom období začína hneď po rozmrznutí pôdy a trvá, v závislosti od vývoja počasia, približne do konca apríla, niekedy i dlhšie. Kontajnerované ovocné výpestky môžete vysádzať kedykoľvek, s výnimkou obdobia s trvale premrznutou pôdou.
Nemôže sa stromček počas doručenia poškodiť?
Ide o prácu so živým materiálom, ktorý kým sa dostane ku vám domov tak prejde množstvom rúk. Takže vylúčiť poškodenie samozrejme nikdy nemožno. Môžete si však byť istí, že stromčeky balíme veľmi precízne, s cieľom čo najväčšej minimalizácie rizika poškodenia výpestkov počas prepravy. V ostatných rokoch sme balenie ako i jeho výstupnú predexpedičnú kontrolu ešte viac zdokonalili, vďaka čomu sa už s prípadmi poškodenia výpestkov počas prepravy prakticky nestretávame.
Ako možno krátkodobo uchovať stromky keď ich budeme sadiť až o pár dní?
Stromky je najlepšie vložiť do vedra či suda s vodou, aby sa zabezpečilo ich prežitie a súčasne sa napomohlo ich lepšiemu ujatiu. Pokiaľ má byť toto uskladnenie dlhodobejšie, je vhodnejšie ich zakopať do jednej jamy, riadne prihrnúť (až nad miesto štepenia) a pravidelne zalievať.